VPN – jak se chránit na internetu (+ tip jak šetřit i 80% z cen služeb)

Co je to VPN

VPN, neboli virtuální soukromá síť, je zabezpečené šifrované připojení mezi dvěma sítěmi nebo mezi konkrétním uživatelem a sítí. Umožňuje vám prohlížet internet v soukromí.

Avast o VPN https://blog.avast.com/cs/co-je-vpn-a-jak-funguje

Pokud nepoužíváte VPN služby, může jednoduše se kdokoliv napojit a odposlouchávat a sledovat vše co navštěvujete, jaká slova / hesla zadáváte do formulářů na webu, zkrátka ví o vás více než byste asi chtěli aby věděl.

VPN služba skryje vaši adresu a zobrazí případnému útočníkovi jinou falešnou IP adresu (například že se vyskytujete v Německu, zatímco si sedíte na Moravě). Vaše data jsou i šifrována.

Veškerá data protékají mezi vaším počítačem či mobilem a VPN serverem, nikoliv mezi vámi a routerem.

Proč používat VPN

Kromě možných finančních důvodů, o kterých si řekneme, je to i možnost, jak se dostat ke všem službám, které vám jsou třeba v dané zemi zakazány. Příkladem třeba určitá forma cenzury nebo omezená nabídka mediální knihovny.

Bezpečí je hlavní důvod. Nejen že váš poskytovatel internetu nedokáže při užívání internetu vystopovat vaši aktivitu, ale zachrání vás i při připojování na Wi-Fi sítě.

Veřejné Wi-Fi nejsou příliš bezpečné a je jednoduché na internetu najít návod, jak se dostat dovnitř sítě a zaútočit na jakékoliv zařízení, které se na síť připojilo. S VPN budete čerpat internet z kavárny, ale útočník, který může sedět vedle vás, vaše zařízení v síti neuvidí a nezcizí vaše údaje.

Výhody VPN

  • přístup ke streamovacím službám odkudkoliv – například O2 TV má omezení pro země v EU, při dovolené v Egyptě pomocí VPN můžete v klidu této služby využívat, stačí přepnout na IP adresu ze země EU, některé služby jsou dostupné v USA, tak platí stejná logika
  • zablokované stránky na sítích – poskytovatel internetu nebo třeba majitel Wi-Fi sítě může omezit přístupy na některé weby, pomocí VPN tohle omezení obejdete. Příklad sociální sítě na školách.
  • obcházení cenzury – příkladem třeba Čína a zablokovaný Facebook nebo upravené výsledky Google pro země v konfliktu
  • přístup k levnějším službám – některé země jsou bohatší, jiné méně, pro ty bohaté často platí jiný ceník u služeb na internetu než pro země chudší či třetího světa, ušetřit můžete na Spotify, Youtube Premium nebo Evernote. Tuto praktiku uplatňují i aerolinky.
  • bezpečnost a ochrana – zamezíte sledování od hackerů či špionů, ale i různých státních úřadů

Nevýhody VPN

  • pomalé připojení – některé služby případně IP adresy mohou být pomalé a obtížné na užívání, ale většina poskytovatelů VPN se snaží tento nešvar potírat
  • blokování VPN na pracovišti – můžete se dočkat i omezení užívání VPN na pracovišti, aby měli nadřízení kontrolu nad vašim pohybem na internetu
  • bezpečnostní díry – není to přímo chyba VPN, ale pořád používáte své cookies v prohlížeči, které mohou být do jisté míry také zneužitelná

Jak nastavit VPN

Možná jste si všimli, pokud jste se dívali do nastavení vašeho internetového připojení, že je tam možnost nastavit VPN. Do políček vyplníte přístupové údaje a připojíte se.

Tuto možnost využijete spíše pro pracovní záležitostí, kdy pracujete například z domova a potřebujete se připojit do firemní databáze, která funguje jen právě z VPN.

Pro domácí potřeby či přístupy z kaváren se tímto nemusíte zabývat, protože níže uvedené programy vše udělají za vás.

VPN jako cesta k levnějším službám

Jak už bylo zmíněno, díky VPN se můžete ocitnout na druhé straně světa. Můžete tím odblokovat některé stránky, můžete získat jiné ceny služby. A to je právě, co můžete využít a ušetřit několik deseti korun na službách, které třeba již teď používáte.

Youtube Premium za 40 Kč (80% méně než v ČR)

Se sílou VPN si mohu například užívat Youtube bez reklam a jeho premium tarifu za 40Kč měsíčně. V ČR je klasická cena 179 Kč.

Stačí si přepnout ve VPN na Indii a začít své předplatné, jako adresu stačí uvést třeba adresu hotelu města, ve kterém jste se “ocitli”.

Ještě méně pak zaplatíte, když využijete Family plán, kdy za 60 Kč může tarif užívat 5 osob.

VPN - jak se chránit na internetu (+ tip jak šetřit i 80% z cen služeb) 1
Youtube Premium Family za 56 Kč měsíčně

Další levné země jsou Argentina, Turecko, Ukrajina nebo Rusko.

Další levnější služby s VPNkou

Netflix levněji předplatíte v Turecku či třeba Kolumbii. Pozor některé tituly nemusí být v daných zemích, ale stačí většinou vypnout VPNku a máte nabídku své země. Pokud nenajdete nějaký titul v katalogu přímo na Netflixu, stačí na použít google: “[název filmu] netflix” a prokliknout se takto.

Spotify je další v řadě.

A takto bychom mohli pokračovat dále.

Napište klidně svůj tip do komentáře, která služba je levnější jinde a sami ji používáte.

VPN na iPhone a Android

VPN je spíše službou, kterou očekáváte pro klasický stolní počítač či notebook, ale většina služeb, které poskytují VPN má i svou verzi pro mobil.

Princip je podobný a pro surfování v kavárnách je určitě bezpečnější používat VPN v mobilu. Není třeba zbytečně se vystavovat nebezpečí.

Na mobilu už děláme často stejné věci jako na počítači – přihlašování do e-mailu, řešení bankovních záležitostí či jiné sérioznější věci, které nejsou sociální sítě.

Nejlepší VPN programy

Nemám za cíl doporučovat nějaký program, který neznám. Žebříčků na internetu najdete tisíce. Aktuálně používám Windscribe a nemám potřebu měnit.

Dá se sehnat za 30 USD na rok, osobně jsem jej koupil za cenu 50 USD na 10 let, takže mám ještě 8 let k dispozici tuto službu 🙂

Windscribe na počítači
Windscribe na iPhone
VPN - jak se chránit na internetu (+ tip jak šetřit i 80% z cen služeb) 2
Windscribe na Mac OS